Børne- og ungdoms roning

Børne- og ungdoms roning

Så kom vi endelig på vandet

Vi har nu været på vandet to gange, og hvor var det godt at komme i gang med vores børne/ungdomshold. Der har været en del forberedelser, og så er det bare dejligt, når det hele lykkes.

Holdet består af 3 voksne (Erik, Kim og undertegnede) samt 8 drenge og piger fra 8 til 15 år. Vi startede mandag d. 9. maj med en grundig introduktion til hele huset, kajakkerne og reglerne generelt. Vinden var i sydøst, så turen gik nord på op langs kysten. Efter en halv time vendte vi om og roede tilbage til klubhuset, hvor forældre stod og ventede. De var inviteret til kl. 19:30, og da vi var i land, kunne de få historien om, hvor dejlig turen havde været. Forældrene blev vist rundt i huset, og vi informerede om vores tanker om denne sæson, forventninger, regler og sikkerhed.

Mandag d. 16 var vi på vandet igen. Denne gang fik vi overstået, det værste vejr vi får i denne sæson. Det var lige stoppet med at regne, da vi startede og vind var der ikke noget af, så vi tog af sted på samme tur som sidste gang. Det gik rigtig godt. Da vi skulle hjemover, begyndte det at blæse lidt op og desværre med modvind og kort efter begyndte det at regne. Vi blev godt våde, men alle var ved godt mod. På vejen mødte vi en flok havkajakker, og vi hilste pænt på hinanden, hvem ved, det kunne være sjovt at kontakte dem for senere at kunne følges ad. Da vi lagde til ved broen, var vi kolde og der gik ikke lang tid før alle kajakkerne var vasket af og hængt ind på plads. Vi skulle jo ind og have Amalie's hjemmebag, lidt sodavand og ikke mindst varmen. Mens vi sad og hyggede os, snakkede vi om de ture, vi kunne tænke os at komme på. Der blev bl.a. snakket om en tur op ad Mølleåen ved Lyngby.

Om kort tid vil der komme en repræsentant fra Kano & Kajakforbundet og fortælle om Deres erfaringer med børnehold og om relevante ture, der passer til vores hold. Vi glæder os meget til at planlægge en tur til efter sommerferien.

Holdleder Jan (kan kontaktes på 4081 0608)

Mvh
Jan